Honour Board

Life Members
Tasmanian Billiards & Snooker Association Office Bearers
Tasmanian Amateur Snooker Championship
Tasmanian Amateur Billiards Championship
Tasmanian 6 Red Snooker Championship
Tasmanian Amateur Women's Snooker Championship
Tasmanian Junior Championships
Andrews/Atkins Shield
A Grade Shields
A Reserve Shields

 Life Members

1979 Ted Pickett
1979 Ted Dearing
1979 Dave O'Neill
1981 Ron Atkins AOM
1983 John Williams
1989 Peter Aike
2005 Robert Higgins

Return to top


 Tasmanian Billiards & Snooker Association Office Bearers

Year Patron President Deputy President Secretary Treasurer
1939 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1940 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1941 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1942 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1943 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1944 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1945 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1946 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1947 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1948 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1949 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1950 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1951 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1952 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1953 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1954 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1955 Mo Joseph   Lionel Lunson Ted Pickett
1956 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1957 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1958 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1959 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1960 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1961 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1962 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1963 Sim Crawcour   Ted Dearing Ted Pickett
1964 Sim Crawcour   Ron Atkins Ted Pickett
1965 Sim Crawcour   Ron Atkins Ted Pickett
1966 Sim Crawcour   Ron Atkins Ted Pickett
1967 Sim Crawcour   Ron Atkins Ted Pickett
1968 Sim Crawcour   Ron Atkins Ted Dearing
1969 Sim Crawcour   Ron Atkins Ted Dearing
1970 Sim Crawcour   Ron Atkins Ted Dearing
1971 Ron Atkins   Con Bakker Ted Dearing
1972 Ron Atkins   Con Bakker Ted Dearing
1973 Ron Atkins   Con Bakker Ted Dearing
1974 Ron Atkins   Con Bakker Ted Dearing
1975 Ron Atkins   Neville Pattison Neville Pattison
1976 Ron Atkins   Neville Pattison Neville Pattison
1977 Ron Atkins   Neville Pattison Neville Pattison
1978 Ted Pickett Ron Atkins   Neville Pattison Neville Pattison
1979 Ted Pickett Ron Atkins   Neville Pattison Neville Pattison
1980 Ted Pickett Ron Atkins   Rex Swain Rex Swain
1981 Ted Pickett John Williams   Rex Swain Rex Swain
1982 Ted Pickett John Williams   Rex Swain Rex Swain
1983 Ted Pickett John Williams   Rob Higgins Rob Higgins
1984 Ted Pickett John Williams   Rob Higgins Rob Higgins
1985 Ted Pickett John Williams   Rex Swain Rex Swain
1986 Ted Pickett John Williams  
1987 Ted Pickett John Williams  
1988 Ted Pickett John Williams  
1989 Ted Pickett Peter Aike  
1990 Ted Pickett Peter Aike  
1991 Ted Pickett Russ McGifford  
1992 Ted Pickett John Williams  
1993 Ted Pickett John Williams  
1994 Ted Pickett John Williams Warren Hays David Higgins Rob Higgins
1995 Ted Pickett John Williams Trevor Leary Rob Higgins Dave Higgins
1996 Ted Pickett John Williams Trevor Leary Rob Higgins Rob Higgins
1997 Ted Pickett John Williams Trevor Leary Rob Higgins Rob Higgins
1998 Ted Pickett John Williams Shane Gurr Rob Higgins Rob Higgins
1999 Ted Pickett John Williams Trevor Leary Rob Higgins Rob Higgins
2000 Ted Pickett John Williams Bob Boutcher Rob Higgins Rob Higgins
2001 Ted Pickett John Williams Bob Boutcher Rob Higgins Rob Higgins
2002 Ted Pickett John Williams Bob Boutcher Rob Higgins Rob Higgins
2003 Ted Pickett Bob Boutcher Tommy Watson Rob Higgins Rob Higgins
2004 Ted Pickett Bob Boutcher Tommy Watson Julien Long Rob Higgins
2005 Ted Pickett Bob Boutcher Rob Higgins Peter Randall Barb Boutcher
2006 Ted Pickett Bob Boutcher Julien Long Peter Randall Barb Boutcher
2007 Ted Pickett Bob Boutcher Julien Long Peter Randall Barb Boutcher
2008 Rob Higgins Bob Boutcher Rob Higgins Peter Randall Barb Boutcher
2009 Rob Higgins Rob Higgins Trevor Leary Tommy Watson Rob Higgins
2010 Dave Higgins Andrew Fisher Trevor Leary Peter Randall Rob Higgins
2011 Dave Higgins Andrew Fisher Trevor Leary Peter Randall Rob Higgins
2012 Dave Higgins Vacant Vacant Peter Randall Rob Higgins
2013 Dave Higgins Rex Swain Peter Randall Peter Randall Rob Higgins
2014 Dave Higgins Rex Swain Peter Randall Peter Randall Rob Higgins
2015 Dave Higgins Rex Swain Peter Randall Peter Randall Rob Higgins
2016 Dave Higgins Rex Swain Peter Randall Peter Randall Rob Higgins
2017 Andrew Fisher Rex Swain Gerrad Wicks Rob Higgins Rob Higgins

Return to top


 Tasmanian Amateur Snooker Championship

E. A. Pickett Esq. Perpetual Snooker Trophy
Year Winner Runner-Up Score
1953 Lockie Pickett F. Willis
1955 Ted Pickett
1957 Ted Pickett N. Ridgeway 5 - 2
1958 Kevin Burles Ted Pickett 5 - 4
1959 Kevin Burles Lockie Pickett
1960 Kevin Burles Ted Pickett 5 - 3
1961 Max Garwood
1962 Tommy Kearnes Harold Salter 5 - 1
1963 David Jones Ray Dell
1964 Ron Atkins David Jones 5 - 2
1965 Ron Atkins Ray Dell
1966 Ron Atkins Ray Dell 5 - 1
1967 Ron Atkins Trevor Crawford 5 - 1
1968 Ron Atkins H. Davenport 5 - 1
1969 Ron Atkins Stan Robinson 5 - 2
1970 Ron Atkins J. Gracie
1971 Ron Atkins Trevor Crawford
1972 Ron Atkins Trevor Crawford
1973 Ron Atkins Trevor Crawford 5 - 3
1974 Ron Atkins Barry Milburn 5 - 0
1975 Ron Atkins Trevor Crawford 5 - 3
1976 Ron Atkins James Giannaros 6 - 4
1977 Ron Atkins Trevor Crawford 5 - 2
1978 Kevin Burles Bill Leggett 6 - 1
1979 Ron Atkins James Giannaros 6 - 2
1980 James Giannaros John Hanson 6 - 2
1981 John Hanson James Giannaros
1982 James Giannaros John Hanson
1983 Trevor Crawford Kerry Keygan
1984 Bill Leggett
1985 Roydyn Bishop Kerry Keygan
1986 Les Higgins
1987 Les Higgins
1988 Roydyn Bishop
1989 Les Higgins
1990 Les Higgins
1991 Julien Long
1992 Les Higgins
1993 Les Higgins
1994 Graeme Pickett
1995 Les Higgins
1996 Les Higgins
1997 Les Higgins
1998 Les Higgins Ron Atkins 7 - 6
1999 Ron Atkins OAM Brendon Milburn 7 - 2
2000 Gregg Watt Graeme Pickett 7 - 5
2001 Les Higgins Julien Long 7 - 0
2002 Gregg Watt Brendon Milburn 7 - 2
2003 Gregg Watt Matthew Lynch 7 - 2
2004 Les Higgins Gregg Watt 7 - 2
2005 Graeme Pickett Ricky Flood 7 - 6
2006 Les Higgins Gregg Watt 7 -2
2007 Les Higgins Gregg Watt 7 - 4
2008 Gregg Watt Graeme Pickett 7 - 4
2009 Les Higgins Callan Bissett 7 - 2
2010 Les Higgins Graeme Pickett 7 - 1
2011 Les Higgins Graeme Pickett 7 - 3
2012 Gregg Watt Steve Carroll 6 - 2
2013 Cale Barrett Les Higgins 6 - 2
2014 Gregg Watt Graeme Pickett 6 - 5
2015 Graeme Pickett Josh Burns 6 - 3
2016 Cale Barrett Les Higgins 6 - 2
2017 Cale Barrett Alex Pace 6 - 3

Return to top


 Tasmanian Amateur Billiards Championship

M Joseph Shield

Year Winner Runner-Up Score
1939 Ted Pickett K. G. Harry 1500-1185
1940 Not played
1941 Not played
1942 Not played
1943 Not played
1944 Not played
1945 Not played
1946 T. W. Cox K. G. Harry 1500-1399
1947 K. G. Harry Ted Pickett 872-822
1948 T. W. Cox K. G. Harry 1500-1018
1949 D. Salter L. Guy 1500-1122
1950 Ted Pickett D. Salter 1500-1132
1951 H. N. Whitney T. W. Cox 1500-1356
1952 T. W. Cox H. N. Whitney 1500-1218
1953 H. N. Whitney Ted Pickett 1121-1085
1954 T. W. Cox H. N. Whitney 1359-1067
1955 Ted Pickett H. N. Whitney 1436-982
1956 T. W. Cox Forfeit
1957 Not played
1958 H. N. Whitney Ted Pickett 1043-863
1959 B. A. Munro Lockie Pickett 1041-975
1960 Ted Pickett H. N. Whitney 1307-908
1961 Lockie Pickett H. N. Whitney 1255-1112
1962 B. A. Munro Lockie Pickett 1093-750
1963 K. G. Harry Stan Robinson 1024-1015
1964 D. T. Salter Lockie Pickett 1040-959
1965 D. T. Salter Arthur Doran 922-656
1966 D. T. Salter W. Turner 901-691
1967 B. A. Munro M. Doran 799-785
1968 D. T. Salter John Reece 851-830
1969 Stan Robinson Alan Martin 918-824
1970 John Reece M. Doran 984-735
1971 John Reece Dave O'Neill 965-756
1972 John Reece Stan Robinson 1519-793
1973 John Reece Stan Robinson 1048-867
1974 John Reece Alan Martin 1188-771
1975 John Reece Alan Martin 1459-654
1976 Harold Roberts-Thomson B. A. Munro 1179-676
1977 Harold Roberts-Thomson Alan Martin 1110-564
1978 Kevin Burles John Reece 1126-995
1979 Kevin Burles Harold Roberts-Thomson 1043-1012
1980 James Giannaros Harold Roberts-Thomson
1981 Harold Roberts-Thomson James Giannaros 1327-773
1982 James Giannaros John Reece
1983 Harold Roberts-Thomson Jack Hawksley 1831-1227
1984 Harold Roberts-Thomson
1985 Harold Roberts-Thomson
1986 Harold Roberts-Thomson
1987 Harold Roberts-Thomson
1988 Les Higgins
1989 Les Higgins
1990 Les Higgins
1991 Les Higgins
1992 Les Higgins
1993 Les Higgins
1994 Les Higgins
1995 Les Higgins
1996 Graeme Pickett Bob Wilson
 
Bill Wedd Memorial Shield
 
1997 Les Higgins
1998 Les Higgins
1999 Les Higgins Justin Van Diepen 2504-1124
2000 Les Higgins Bob Wilson 2049-1425
2001 Graeme Pickett Les Higgins 1543-1541
2002 Les Higgins
2003 Les Higgins Justin Van Diepen 1884-1214
2004 Graeme Pickett Gregg Watt 1641-1617
2005 Graeme Pickett Les Higgins 933-800
2006 Les Higgins Graeme Pickett 1121-887
2007 Les Higgins Graeme Pickett 1047-993
2008 Les Higgins Graeme Pickett 1201-777
2009 Les Higgins Graeme Pickett 632-611
2010 Les Higgins Graeme Pickett 708-622
2011 Les Higgins David Bates 831-436
2012 Les Higgins Justin VanDiepen 805-315
2013 Graeme Pickett Peter Donati 936-564
2014 Graeme Pickett Bob Wilson 871-649
2015 Graeme Pickett Les Higgins 941-371
2016 Josh Burns Graeme Pickett 591-502
2017 Josh Burns Graeme Pickett 669-491

Return to top


 Tasmanian 6 Red Snooker Championship

Kerry Keygan Memorial 6 Red Snooker Championship
Year Winner Runner-Up Score
2012 Gregg Watt Les Higgins 4 - 2
2013 Cale Barrett Garry Bjarnoe-Elliott 5 - 0
2014 Not Played
2015 Cale Barrett Les Higgins 5 - 1
2016 Garry Elliott Gerrad Wicks 5 - 4
2017 Cale Barrett Denny Mayne 5 - 0

Return to top


 Tasmanian Amateur Women's Snooker Championship

Kevin Burles Shield

Year Winner Runner-Up Score
1980 Ronnell Brady
1981 Fiona Johncock
1982 Fiona Johncock
1983 Ronnell Brady
1999 Pam Robertson Tracey Baylis 5 - 0
2001 Pam Robertson Tracey Baylis 5 - 3
2002 Pam Robertson Jane Orpwood 5 - 3
2003 Miranda Jamieson Pam Robertson 5 - 2
2004 Fiona Plummer Miranda Jamieson 5 - 4
2005 Fiona Plummer Katie Flood 4 - 0
2006 Pam Robertson Bethany Ross 5 - 3
2007 Fiona Plummer Pam Robertson 5 - 3
2008 Pam Robertson Dencil McGifford 5 - 1
2009 Emily Cowie Tracey Baylis 3 - 2
2010 Tracey Baylis Grace Cowie 4 - 0
2011 Tracey Baylis Emily Cowie 4 - 2
2012 Tracey Baylis Emily Cowie 4 - 3
2013 Tracey Baylis Michelle Moore 4 - 0
2014 Jenna Sampson Kylie Bellinger 3 - 1
2015 Kylie Bellinger Vanessa Stirling 4 - 0
2016 Sue Martin Vanessa Stirling 4 - 0
2017 Kylie Bellinger Vanessa Stirling 3 - 0

Return to top


 Tasmanian Junior Championships

1979 Danny Keygan          
1980 Les Higgins          
1981 Les Higgins          
1982 Danny Keygan          
             
  U15 Billiards U15 Snooker U18 Billiards U18 Snooker U18 Girls Snooker U21 Snooker
2001           David Lee
2002           Trent Brooks
2003   Kurt Dunham   Andrew Taylor   Ricky Lee
2004   Kurt Dunham Jamie Brown Nicholas Figg   Marcus Jackson
2005 Kurt Dunham Callan Bissett Kurt Dunham Bethany Ross    
2006 Kurt Dunham Kurt Dunham Jeremy Cowie Callan Bissett Bianca Cranefield Callan Bissett
             
  Snooker 8-12 Snooker 12-15 Billiards 12-15 Snooker 15-18 Billiards 15-18 Girls Snooker 8-18
2007 Emily Cowie Anthony Adams Anthony Adams Kurt Dunham Kurt Dunham Bianca Cranefield
2008 Grace Cowie Andrew Rainbow Emily Cowie Luke Webb Luke Webb Grace Cowie
2009   Cale Barrett Emily Cowie Anthony Adams Anthony Adams Emily Cowie
             
  U15 Billiards U15 Snooker U18 Billiards U18 Snooker U18 Girls Snooker U21 Snooker
2010 Cale Barrett Cale Barrett Andrew Rainbow Anthony Adams Emily Cowie Luke Webb
2011 Joshua Burns Alex Pace Stephen Kaine Cale Barrett Luke Webb
2012 Stephen Kaine Cale Barrett Cale Barrett
             
  U21 Billiards U21 Snooker
2013 Cale Barrett Cale Barrett
             
  U18 Billiards U18 Snooker U21 Billiards U21 Snooker
2014 Joshua Burns Cale Barrett Joshua Burns Cale Barrett
2015 Joshua Burns Alex Pace

Return to top


 Andrews/Atkins Shield

The idea of a challenge match between Tasmania and Victoria was originally conceived by two snooker players whose friendship stretched across Bass Strait.

Harry Andrews and Ron Atkins OAM initiated the first challenge, which took place in 1973 with a team going over to Victoria. The first challenge was played at the Bentleigh Club and Victoria pocketed the first of their many wins in the event.

The following year a Victorian team came to Tasmania and a shield (named in the memory of the late Sim Crawcour), was introduced and played for. Since then each State has alternated as host and a tradition of good snooker, billiards and friendship has flourished.

The format was altered in 1988 from 6 senior snooker players and 3 billiard players to include a Junior and a Woman player.

The 1989 challenge saw the Sim Crawcour Shield filled and a new Shield was proposed and renamed the Andrews/Atkins Shield. The original Sim Crawcour Shield was presented to Tasmania during supper at the end of the 1990 event.

History of the Shield

1973 Victoria      
1974 Victoria      
1975 Victoria      
1976 Victoria      
1977 Victoria      
1978 Victoria      
1979 Victoria      
1980 Victoria      
1981 Victoria      
1982 Tasmania   5 - 4      
1983 Victoria      
1984 Victoria      
1985 Victoria      
1986 Victoria      
1987 Victoria      
1988 Victoria      
1989 Victoria      
1990 Victoria   9 - 2      
1991 Victoria 11 - 0      
1992 Victoria   7 - 4      
1993 Victoria 11 - 0      
1994 Victoria   9 - 2      
1995 Victoria   9 - 2      
1996 Tasmania   7 - 4      
1997 Victoria   8 - 3      
1998 Victoria   6 - 5      
1999 Victoria   9 - 2      
2000 Tasmania   6 - 5      
2001 Victoria 10 - 1      
2002 Tasmania   8 - 3      
2003 Victoria 10 - 1 John McKay Medal
2004 Tasmania   6 - 5   Margaret Gorski (Vic)
2005 Victoria 10 - 1      
2006 Victoria   6 - 5   Ian Dale (Vic)
2007 Victoria   8 - 3      
2008 Victoria   7 - 4   Anna Lynch (Vic)
2009 Victoria   8 - 3   Anna Lynch (Vic)
2010 Victoria   6 - 5   David Cosgriff (Vic)
2011 Victoria   6 - 5   Tracey Baylis (Tas)
2012 Tasmania   7 - 4   David Bates (Tas)
2013 Victoria   7 - 4   Ryan Thomerson (Vic)
2014 Victoria 10 - 1   Ryan Thomerson (Vic)
2015 Victoria 17 - 10   Ian Dale (Vic)
2016 Victoria 15 - 10   Ryan Thomerson (Vic)
2017 Victoria 45 - 21   Jason Colebrook (Vic)

Return to top


 A Grade Shields

 

Doug Salter Shield

Ted Pickett Shield

Gourlay Shield

1994 South
1995 South
1996 South   South
1997 South   North
1998 South   South
1999 South A   South
2000 South A   South South
2001 South A   North North
2002 South A   South North
2003 South   South South
2004 South   South South
2005 North-West   South
2006 North-West   North-West
2007 North   North-West North-West
2008 South   South South
2009 North   North South
2010 South South North
2011 North South North
2012 North North-West South
2013 South North North-West
2014 North-West North-West North
2015 North North-West South
2016 South North-West North-West
2017 North South ?

Return to top

 A Reserve Shields

 

John Williams Shield

John Hanson Shield

1985 North
1986 South
1987 North-West South
1988 North North
1989 South North-West
1990 North-West South
1991 South South
1992 South North
1993 North South
1994 South North-West
1995 North-West North-West
1996 South South
1997 South South
1998 South South
1999 South North-West
2000 North North
2001 North South
2002 North North
2003 North North-West
2004 South South
2005 North-West South
2006 South South
2007 North-West Not Played
2008 South South
2009 North North
2010 North-West North
2011 North North-West
2012 North-West North-West
2013 North North
2014 North North West
2015 North North
2016 North West North West
2017 South North

Return to top